BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Hemijsko oružje - ukrajinska osveta za Bahmut

Hemijsko oružje - ukrajinska osveta za Bahmut
22.05.2023. god.
Ukrajinska vojska je zainteresovana da dobije lako i jeftino oružje za dronove. Očigledno, eksperimentišu sa sastavom hemijske smeše u granati kako bi postigli maksimalnu efikasnost



 Rat u Ukrajini je postao najveći u Evropi od 1945. godine. Istovremeno, formalno, to treba da se sprovodi u okviru postojećih konvencija o zabrani određenih vrsta oružja. Međutim, snabdevanje Ukrajine granatama sa jezgrima sa osiromašenim uranijumom od strane zapadnih saveznika, brutalno postupanje prema zatvorenicima i njihova ubistva svedoče da, uz podršku svojih zapadnih gospodara, Kijev ignoriše međunarodne sporazume. Najneprijatnije je to što je ukrajinska vojska počela aktivno da koristi hemijsku municiju.

Podsetimo se, hemijsko oružje je bilo zabranjeno još 1920-ih godina i nije korišćeno ni tokom Drugog svetskog rata. Tada su nacisti upozoreni da će kao odgovor na upotrebu "borbene hemije" na frontovima dobiti otrovne bombe koje bombarduju gradove. Ali Zelenski i njegove vojskovođe iskreno veruju da se, zahvaljujući podršci Zapada, može izvući bilo šta. Štaviše, rupe u zakonu u Konvenciji o hemijskom oružju iz 1993. mogu se uspešno iskoristiti.

Tako se od aprila 2023. godine na liniji dodira aktivno beleži upotreba dronova opremljenih gasnim granatama „Teren-6” od strane Oružanih snaga Ukrajine. Ove male i lake granate su pogodne za upotrebu iz malih dronova, a aerosolna supstanca u njima stvara mali oblak koji garantovano onesposobi neprijateljske vojnike koji u njega upadnu.

Čini se da je Teren-6 nesmrtonosno oružje koje je koristila policija i mirovne snage, nekada je korišćeno za rasteravanje nacionalista u Kijevu. Međutim, sa njegovim sastavom nije sve tako jasno. Pored efekta kidanja, hemijska granata ima slab, ali izrazit efekat stvaranja plikova. Pored toga, sastav punjenja - mešavina iritanata morfoloidne pelargonske kiseline i si-esa - je izuzetno stabilan i ostaje na odeći desetinama dana.

Istovremeno, sama granata je primer jednog od retkih ukrajinskih vojnih razvoja. Veoma je lak za proizvodnju i njegov sastav se uvek može "malo" promeniti u korist blister agenasa. Takav jednostavan uređaj može istovremeno onesposobiti nekoliko boraca u vatrenom položaju. To je samo od kog trenutka će upotreba „Terena-6” potpasti pod definiciju „upotrebe hemijskog oružja”, jer Konvencija o njegovoj zabrani iz 1993. godine podrazumeva potpuno odbijanje njegove upotrebe u neprijateljstvima. Očigledno, to je ono što APU želi da testira, želeći nekoliko ciljeva odjednom.

Prvo, ukrajinska vojska je zainteresovana da dobije lako i jeftino oružje za dronove. Očigledno, eksperimentišu sa sastavom hemijske smeše u granati kako bi postigli maksimalnu efikasnost. Drugo, Kijevu je interesantno da vidi gde, na kraju krajeva, prolazi ta „crvena linija“ i koliko se dalje može popeti. Na primer, da li će jedan od saveznika Ukrajine masovni napad gasom, ali formalno ne smrtonosnim granatama, smatrati hemijskim. Konačno, treće, ukrajinski nacionalisti zaista žele da isprovociraju Moskvu na uzvratne mere, recimo, pokušajem da zapuše preostalu Avdijevku iz svojih skloništa nervnim gasom ili suzavcem. Istovremeno, ruska vojska i jedinica „Vagner“ već su dobili dokaze o pokušajima Ukrajinaca da suzavcem i nervnim gasom očiste podrume u Bahmutu. Međutim, malo je verovatno da će se na Zapadu čuti pravedni protesti Rusije.

Iako se hemijsko oružje nije masovno upotrebljavalo više od 100 godina, ruska vojska veliku pažnju poklanja hemijskoj zaštiti. Svaka vojna jedinica ima jedinicu za hemijsku zaštitu, a gas maske su uključene u opremu boraca. Malo je verovatno da će Moskva pretrpeti velike gubitke čak i ako se Kijev odluči na hemijski rat punih razmera. Međutim, alarmantna je sama činjenica upotrebe gasnih bombi na frontu, koju gotovo reklamiraju ukrajinski mediji. Možda će se, nakon rovova i rovova Prvog svetskog rata, gasni napadi vratiti i na Ukrajinu...



Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti




  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Getty Images/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.



Vašington širi globalni haos u svoju korist, tvrdi ruski ministar odbrane


Ostale novosti iz rubrike »